Aparat na zęby

Home / Stomatologia / Aparat na zęby
Aparat na zęby

Aparat na zęby to zarówno leczenie jak i profilaktyka

Konieczność noszenia aparatu na zęby przy wadzie zgryzu

Nie wszyscy ludzie mają idealnie proste zęby. Zdarzają się osoby, które mają wadę zgryzu. Polega to na tym, że przy zagryzieniu nie wszystkie zęby równo się stykają. Do poprawy tego stanu rzeczy potrzebny jest aparat na zęby. Diagnozę uzębienia stawia lekarz dentysta, ale zrobienie aparatu na zęby to już zadanie do ortodonty. Ortodoncja to jest w ogóle specyficzna branża, która zajmuje się tylko produkcją aparatów na zęby. Jeśli ktoś chce sobie zrobić taki aparat na zęby musi wybrać się najpierw do stomatologa. Lekarz ocenia stan zębów i kieruje na badanie rentgenowskie. Potem pacjenta, który chce mieć aparat na zęby przejmuje lekarz ortodonta. W gabinecie ortodontycznym pobierane są odlewy zębów i robione są ich dokładne pomiary. No bo aparat na zęby jest robiony indywidualnie pod każde uzębienie. Taki aparat na zęby inaczej nazywa się aparatem ortodontycznym. Wielu ludzi z własnej woli chce mieć na zębach taki aparat. Jeśli chodzi o młodzież to jest to wola rodziców. Aparat na zęby może nie wygląda za ładnie, ale pomaga w tym, żeby w dorosłości mieć ładne i proste zęby.

Z aparatem na zęby można normalnie funkcjonować

Co najważniejsze to, że aparat na zęby nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Niestety, ale większość takich aparatów na zęby jest niezdejmowalnych. Oznacza to, że raz założony przez lekarza aparat na zęby musi być noszony tak długo, jak zalecił lekarz. Niekiedy taki aparat na zęby trzeba nosi nawet przez kilka miesięcy. Im większa wada zgryzu i krzywe uzębienie tym dłużej trzeba taką wadę korygować. A noszenie aparatu na zęby to nic innego jak korekcja wad zgryzu. Zęby dla każdego człowieka są bardzo ważne. Pełnią nie tylko funkcję w codziennym życiu, ale również pełnią rolę estetyczną. I lepiej w młodym wieku mieć aparat na zęby aniżeli potem wstydzić się pokrzywionych na wszystkie strony zębów. Wiadomo, że nikt nie przepada za metalowymi drutami założonym w jamie ustnej. Trzeba jednak wiedzieć, że aparat na zęby to działanie profilaktyczne oraz lecznicze. A wady zgryzu wyleczyć trzeba, żeby później żyć lepiej i przyjemniej.

Warto przeczytać także:

Dieta i zdrowie
Medycyna chińska
Zdrowiej-Szybciej.pl to strona, na której znajdziesz wiele ciekawych i interesujących artykuł dotyczących zdrowia, wiele tematów, które na pewno przydadzą Cię w walce o zdrowie i urodę. Nasza strona to na obecną chwilę ponad 150 wpisów, których nie możesz pominąć!

Zdrowiej-szybciej.pl